X
X
TRY

Grafik Tasarım Nedir ?

AnasayfaYazılarGrafik & Web TasarımGrafik Tasarım Nedir ?

Grafik tasarım ile uğraşan bireyler birer sanatkardır. Ayrıca tasarım alanı başlı başına bir sanattır. Bu alanda birbirinden güzel çizimlerle karşılaşabilmeniz mümkündür. Tasarım sektörünün kökeni aslında milattan öncelere dayanmaktadır. Mağara duvarlarına yapılan çizimlerden bahsedilmektedir. Ancak, tasarım alanının temel çıkış noktası fotoğraf makinelerinin icat edilmesiyle başlamıştır denilebilir. İnternet ve fotoğraf makinesinin icadının ardından tasarım sektörü devasa bir gelişme kat etmiştir. Bu alana özel mesleklerden tutunda, üniversitelerde grafik alanlarına ait bölümlerin açılmasına kadar birçok gelişme göstermiştir.

Grafik Alanında Kullanılan Programlar

Günümüzde dijital ortamlarda, reklamcılıkta, televizyonlarda, kitaplarda, dergilerde ya da dükkanların tabelalarında, kısacası her yerde tasarım uzmanlarının çalışmalarını görülebilmektedir. Neredeyse gözünüzün gördüğü  her şey tasarım alanına girmektedir. Bu durum tasarım alanının ne kadar geniş olduğuna ve artık günümüzde olmazsa olmazlardan olduğuna birebir örnektir. Tasarım alanında kullanılan birkaç programa örnek verilecek olunur ise; Adobe Photoshop, Adobe Dreamweaver, Adobe Illustrator, Corel Draw gibi birçok program grafikerler tarafından güncel olarak kullanılmaktadır.

Grafik tasarımcılar saydığımız bu programları çok iyi bir şekilde kullanabilmektedirler. Dijital ortamlarda oluşturulan çizimler, bu programlar sayesinde yapılmaktadır. Bu sektörde uzmanlaşmış bireyler özgün ve yaratıcı tasarımlar yapabilirler. Renkleri oldukça iyi bilirler ve tasarımlarda tam yerinde kullanabilme yeteneklerine sahiptirler. Ayrıca üretken bir kişiliğe sahiptirler. Tasarım ile uğraşan bireylerin hayal güçleri geniş olduğu için birçok insanın fark edemediği dünya güzelliklerini görebilirler. Ve fark ettiği bu güzellikleri tasarımlarına da yansıtmaktadırlar.


Top